Pan Antonín Krbílek patří mezi špičkové ladiče klavírů v Čechách. Bydlí v Trutnově, ale je více méně neustále na cestách. Stará se o klavíry vynikajícím umělcům v Čechách i v zahraničí a věnuje se profesionální péči o klavíry před akcemi jako jsou koncerty nebo klavírní soutěže, ale mezi jeho klientelu samozřejmě patří i běžné domácnosti. Vzhledem k velké vytíženosti je proto potřeba si u něho objednat ladění s dostatečným předstihem.
Když si pan Krbílek sedne ke klavíru, čas jako by pro něho přestal existovat a vstane od nástroje až tehdy, když cítí, že je jeho práce hotová a nástroj po sobě zanechal v nejlepším možném stavu. Je to zároveň velmi skromný a poctivý člověk, který se na vás po celou dobu, co je u vás doma, usmívá.
Je vám prostě ihned jasné, že pro pana Krbílka není ladění klavírů jenom práce, je to jeho vášeň.
Ke mně jezdí ladit a opravovat už dobrých deset let, a všechny moje klavíry zná jako své boty – všechny tři. Doma u maminky mám křídlo, na které teď cvičí hlavně moje sestra Sárinka, a já mám v Praze jedno pianino doma a jedno ve studiu.
Je neuvěřitelné ho při práci pozorovat. Pan Krbílek dělá svou práci s láskou, neuvěřitelnou pečlivostí a velmi profesionálně. Přeji si pro své klavíry jen to nejlepší, a také chci, aby mi ladění i různé opravy co nejdéle vydržely a nemusela jsem každý týden řešit nějaké problémy, jako vrzající pedály nebo prasklé struny. Když se klavír dobře naladí a dobře se seřídí mechanika, bude vám stačit na udržování dobrého stavu nástroje opravdu jen běžná údržba.
Potom, co mi pan Krbílek naladil doma pianino, jsem ho pro vás vyzpovídala. Zjistila jsem, jaké dotazy mají nejčastěji jeho klienti ohledně toho, jak běžná údržba nástroje vypadá a jak vše probíhá.
Mám doma akustický klavír. Jak často je potřeba ho nechat naladit?
„Ideálně jednou za rok. Já vždycky říkám, že jednou za rok a půl nebo dokonce dva je už nutné zlo. Ladění totiž postupem času povoluje a natažené struny ztrácejí požadované napětí. Pokud ladění sleze moc dolů, dá pak daleko víc práce ho zase vytáhnout na patřičnou úroveň a také to zabere daleko více času, protože se klavír musí přeladit několikrát, aby se ladění usadilo a zase ten další rok vydrželo.“
Co když doma na klavír zase až tak často nehrajeme? Má i tak cenu ho nechávat naladit jednou za rok?
„Klavír je dřevěný nástroj, a dřevo pracuje stejně, i když se na něj nehraje. Reaguje citlivě na změny vlhkosti a teploty, a ladění tak stejně podléhá změnám a padá. Pokud necháte klavír nenaladěný a bez prohlídky několik let a pak ho budete chtít třeba dát dohromady a prodat, tak ho buď prodáte v tom stavu v jakém je za nižší cenu, nebo investujete více do toho vrátit klavíru jeho původní stav.“
Jak dlouho ladění trvá?
„Pro běžnou údržbu počítejte tak 2-3 hodiny. Záleží samozřejmě na stavu nástroje, pokud je v dobrém stavu a pravidelně ho necháváte ladit a udržujete ho, zabere to méně času, než když je v katastrofálním stavu několik let nepoužívaný. Tam se potom k ladění přidávají ještě další nezbytné opravy a celý proces se může protáhnout klidně i na celý den. Tomu se pak samozřejmě přizpůsobí i cena, která se domluví individuálně na místě podle toho, v jakém stavu klavír je.“
Když jsme u té ceny, kolik tak běžně ladění stojí?
„Běžné ladění stojí okolo 1200 Kč plus cestovné, dohromady většinou okolo 1500 Kč. Pokud je nástroj v dobrém stavu, vejdete se do této cenové relace. A zase pokud je klavír ve špatném stavu a musí se přeladit několikrát, aby se ladění udrželo, trvá to déle a cena pak naroste, ale pohybuje se to v řádu stovek Kč.“
Jak je potřeba klavír na ladění doma připravit? Je potřeba ho odtahovat ode zdi?
„To se mi stává docela často, že přijedu ladit k lidem domů, a pianino mají odtažené doprostřed místnosti. Vůbec to není potřeba – pianino může zůstat tam, kde je. Já potřebuji mít přístup na celou šířku nástroje zepředu. Z klavíru sundám vrchní desku, abych se dostal k ladícím kolíkům, a opřu ji o zeď, na zem vedle klavíru si položím kufr s nářadím a to je všechno místo, které zaberu.“
Našla jsem na internetu článek o panu Krbílkovi v časopise Trutnovinky. Dovoluji si s vámi sdílet video i odkaz, protože je to opravdu krásné! 🙂 Pokud si chcete přečíst článek, klikněte TADY >>.
Doufám, že se nám podařilo odpovědět na vaše nejčastější dotazy! Pokud ne, napište do komentářů, co vás ještě zajímá a na co hledáte odpověď. Zdravíme všechny fanoušky a milovníky klavírů! Ať vám to pěkně hraje! 🙂
Mám radost, že se chcete přihlásit k odběru mých emailů!
Ráda vám je budu posílat. Stačí vyplnit formulář níže a už vás nic nebude dělit od dostávání mých emailů, v nichž načerpáte cenné rady pro vaše hraní na klavír! 🙂
Po vyplnění emailové adresy vám budu pravidelně posílat tipy ke cvičení na klavír, články, videa a informace o mých produktech, abyste pro své hraní na klavír mohli načerpat maximum inspirace a rad. Pokud by vás to přestalo bavit, můžete se z odběru mých emailů kdykoli zase jednoduše odhlásit. Vaše kontaktní údaje budu (Eva Suchánková, IČ: 03399893) opečovávat podle pravidel ochrany osobních údajů>>.
- Můj rok 2023 - 2.1.2024
- Fiktivní rozhovor: Wolfgang Amadeus Mozart očima Nannerl - 22.7.2023
- 9 nejkrásnějších klavírních filmových melodií - 4.7.2023