Jak spolu souvisí klavír, kolíček na prádlo a mokrý hadr? 🙂 Podívejte se na video, které na mé facebookové stránce Procházka světem klavíru získalo přes 21.000 shlédnutí.
Při hraní na klavír je důležité hrát vahou celé paže, a zároveň mít zpevněné konečky prstů. To je něco, co si vlastně trochu protiřečí…
Jak mít jednu část ruky zpevněnou a zbytek uvolněný?
V dnešním videu vám ukážu techniku, kterou používám ve výuce hry na klavír, a která pomáhá mým studentům uvědomit si váhu paží a zároveň zpevnit konečky prstů.
Podívejte se na video ↓↓↓
Pokud jste v dopravním prostředku, nebo si teď video nemůžete pustit, přečtěte si text videa tady dole. 🙂
Já svým studentům říkám, že hudba je jako voda, že tryská z hlavy, a potom stéká dolů po rameni, přes celou paži až úplně dolů ke konečkům prstů, a tam vyvěrá do kláves a vzniká tón.
Koneček prstu musí být při hraní zpevněný, paže volná.
Představme si, že náš koneček prstu jako kolíček na prádlo, který je pevně zavěšený na klaviatuře, a zbytek paže je jako mokrý hadr, který je nasáklý vodou, takže je těžký, a pomalu „vlaje ve větru“, když paži při hraní uvolníme.
Pomocí kolíčku a mokrého hadru vyvoláme veselou asociaci, jak by měla ruka na klavíru správně fungovat.
Kolíček a hadr v praxi
Tahle představa ale může stále být příliš abstraktní, takže my si ji převedeme do praxe.
Pocit té těžké, vláčné ruky si můžeme vyvolat tak, že přes ruku položíme pasivně druhou ruku, úplně volně, bez tlaku, vahou, a zkusíme něco zahrát. Spodní ruka získá dvojitou zátěž, a musí se snažit zpevnit konečky prstů a udržet správné postavení ruky na klavíru, nesmí se celá prolomit dolů pod úroveň klaviatury, ani by se neměly konečky prstů prolomit, ale měly by zůstat zpevněné.
S extra váhou druhé ruky doporučuji cvičit vaše skladby každou rukou zvlášť. Když cvičí pravá, položte na ni levou a obráceně. Je to výborná technika, která slouží k tomu, abyste si co nejlépe uvědomili, jak si představit pocit zapouštění váhy paží do klavíru, a pocit zpevněných konečků prstů.
Až si to nacvičíte s extra váhou, tak tu ruku, která leží nahoře, zase dejte pryč, a zkuste si při dalším hrání už jenom představit, jaký to byl pocit. Znovu si v sobě ten pocit vyvolejte, a váhu zapouštějte do klavíru pořád.
Když budete hrát na klavír volnou rukou, vahou a budete mít zpevněné konečky prstů, tak klavír vám pod rukama bude znít krásně, tóny budou kulaté, kvalitní a budou mít zpěvný zvuk, který je takovým naším ideálem.
Mám radost, že se chcete přihlásit k odběru mých emailů!
Ráda vám je budu posílat. Stačí vyplnit formulář níže a už vás nic nebude dělit od dostávání mých emailů, v nichž načerpáte cenné rady pro vaše hraní na klavír! 🙂
Po vyplnění emailové adresy vám budu pravidelně posílat tipy ke cvičení na klavír, články, videa a informace o mých produktech, abyste pro své hraní na klavír mohli načerpat maximum inspirace a rad. Pokud by vás to přestalo bavit, můžete se z odběru mých emailů kdykoli zase jednoduše odhlásit. Vaše kontaktní údaje budu (Eva Suchánková, IČ: 03399893) opečovávat podle pravidel ochrany osobních údajů>>.
Vyzkoušejte si i vy tuto techniku při hraní na klavír a napište mi, jak se vám dařilo!
- Můj rok 2023 - 2.1.2024
- Fiktivní rozhovor: Wolfgang Amadeus Mozart očima Nannerl - 22.7.2023
- 9 nejkrásnějších klavírních filmových melodií - 4.7.2023