Máte doma akustický klavír, ale nemůžete na něj cvičit. Proč? No přece kvůli sousedům! Zkušenosti se sousedy, kteří buší do topení nebo vám jdou osobně zazvonit na dveře, abyste s tím hlukem už přestali, mají určitě skoro všichni muzikanti, kteří doma cvičí. Pojďme si vzájemně vyměnit své zkušenosti s nerudnými sousedy a podívat se, jak se míra hluku dá přeci jen trochu nebo úplně omezit. 🙂
Historka ze života č. 1
Vzpomínám, jak jsem kdysi jela učit svou žačku k ní domů. Bydlela v krásném moderní bytovém domě a pianino měla v obýváku. Hrály jsme asi 10 minut, když se ozval zvonek. Maminka využila toho, že její dcerka má hodinu klavíru a odešla na nákup, tak jsem šla otevřít já.
Za dveřmi stála asi čtyřicetiletá dobře vypadající žena, držela si na čele obklad a velmi nepříjemným tónem se mě zeptala, jestli bychom nemohly už konečně přestat hrát na ten klavír, že bydlí pod námi a že prý v obýváku kvůli tomu neslyší vlastního slova. Dokonce tvrdila, že jim z toho rámusu řinčí skleničky ve vitríně.
Když pak maminka přišla z nákupu, pověděla jsem jí, co se stalo. Maminka hned věděla, o kterou sousedku jde, protože si prý chodí pravidelně stěžovat skoro ke všem sousedům…
Historka ze života č. 2
Ještě pikantnější je historka, která se stala přímo mně.
Když jsem studovala na konzervatoři, bydlela jsem s rodiči v rodinném domku, kde jsem cvičila na křídlo. Pro mé cvičení jsme vyhradili místnost v přízemí, kde jsem nikoho z rodiny nerušila. Většinou jsem cvičila se zavřeným oknem, pouze v horkých letních měsících jsem si sem tam otevírala na ventilačku okno do zahrady.
Říkáte si, že když bydlíte v rodinném domku, se sousedy kvůli hraní na klavír mít problémy přece nemůžete? 🙂
Jednoho krásného dne se vedle nás nastěhovali noví sousedi. Nové sousedce začalo po nějaké době vadit, že občas cvičím v létě s otevřeným oknem. Koupila si tedy přístroj na měření hladiny hluku a začala měřit decibely, které můj klavír vydává.
Měla bych ještě dodat, že kolem našeho domu je veliká zahrada a okolo plotu máme všude vysázené stromky, a náš živý plot je tak vysoký, že k sousedům ani nevidíme. Přesto byla paní neústupná a vzala to s žalobou přímo na městský úřad.
Na městském úřadě to tehdy vzali vážně.
Muselo se přeměřit, kolik decibelů je slyšet u sousedů, když cvičím na klavír s otevřeným oknem. Na takovou vzdálenost nenaměřili samozřejmě nic, i projíždějící auto venku na silnici bylo slyšet víc, než já. Poté paní vzkázali, že je to kulturní barbar (a to tlumočím doslova!) a celá aféra byla uzavřena.
Tato rodina vedle nás nebydlela nakonec dlouho, protože sousedce vadilo mnoho dalších věcí u každého dalšího souseda.
Toto je jen ukázka, kam až to může zajít. A jak vidíte, vůbec nezáleží na tom, jestli bydlíte v panelákovém bytě nebo v rodinném domku. Pokud narazíte na člověka, který je od své přirozenosti se vším prvoplánově nespokojený a nemá nic lepšího na práci, než aby vyhledával problémy a konflikty, pak s tím mnoho nenaděláte. Abyste kryli sami sebe, musíte dodržovat minimálně noční klid, který je stanoven mezi 22:00-6:00. 🙂
Většinou je možné se domluvit.
Pokud máte starosti s hlukem od cvičení na klavír a víte, že by to vaše sousedy mohlo rušit, běžte si s nimi popovídat. Přineste jim lahev vína a vysvětlete, že hrajete na klavír a sem tam potřebujete cvičit.
Zeptejte se jich, jestli mají nějaké časy, kdy by jim to opravdu mohlo vadit, například po 20. hodině večer, když v televizi začíná jejich oblíbený pořad, nebo brzy ráno. Většina lidí bude potěšena vaším vstřícným přístupem, a domluvíte se na nějakých pravidlech, která budou akceptovatelná pro obě strany. 🙂
Možností, jak ztlumit hluk u klavíru a vaše sousedy rušit co nejméně je však více. Pojďme se na ně podívat. 🙂
1. Podložte si klavír
Ta nejzákladnější péče o váš klavír bývá ta nejjednodušší. Doporučuji vám klavír podložit nějakým materiálem, který ztlumí vibrace způsobené hrou, které se mohou přenášet podlahou do bytů pod vámi.
Já jsem své pianino podložila gumovou podložkou, která se obvykle dává pod automatickou pračku, aby při vysokých otáčkách sousedům nepadala na hlavu omítka ze stropu. Takovou podložku koupíte v jakémkoli větším obchodě zaměřeného na domácnosti, já ji mám např. z OBI.
Protože byla velká, uřízli jsme jen pár kousků, abychom podložili nohy klavíru s podlahou. Zbytek materiálu jsem použila jako podložku pod pedály, protože je mám hodně vysoko, aby mě z hry s pedálem nebolela noha. Takže ani kousíček nepřišel nazmar 🙂
Existují samozřejmě i profesionální klavírní podložky, a to jak pro pianino tak pro křídlo. Některé jsou jednoduché gumové, najdete je např. v eshopu Cmias.cz.
2. Roztříštěte zvuk
Rozptýlit zvuk se dá pomocí tzv. akustické pěny. Je to materiál podobný molitanu, který absorbuje určitou hladinu hluku. Často se umísťuje přímo za pianino na zeď. Cenově se pohybuje okolo 400 Kč/m2. Jak to přibližně vypadá, si můžete prohlédnout na obrázku dole. Existuje mnoho druhů těchto akustických pěn na odhlučnění, a opět najdete jejich nabídku na nejrůznějších eshopech.
3. Nechte si odhlučnit pokoj, v němž cvičíte
Toto už je nákladnější řešení, ale zajistí vám nejspolehlivější zvukovou izolaci pro vaše nerušené cvičení. Pokud potřebujete cvičit hodně a často, a víte, že byste sousedy mohli opravdu rušit, je pravděpodobně nejlepší popřemýšlet o odhlučnění pokoje, ve kterém máte klavír.
Já sama mám v obývacím pokoji akusticky izolovanou stěnu, která sousedí s vedlejším bytem. Na původní zdi je vrstva protihlukového materiálu, a na něm sádrokarton. Jedinou nevýhodou je, že se do takové zdi nesmí vrtat ani ji jinak narušovat, aby se nesnížily účinky izolace. Jinak je to ale úplně úžasné. Nejen, že já neruším hraním sousedy, ale ani on neruší nás:-)
Mám radost, že se chcete přihlásit k odběru mých emailů!
Ráda vám je budu posílat. Stačí vyplnit formulář níže a už vás nic nebude dělit od dostávání mých emailů, v nichž načerpáte cenné rady pro vaše hraní na klavír! 🙂
Po vyplnění emailové adresy vám budu pravidelně posílat tipy ke cvičení na klavír, články, videa a informace o mých produktech, abyste pro své hraní na klavír mohli načerpat maximum inspirace a rad. Pokud by vás to přestalo bavit, můžete se z odběru mých emailů kdykoli zase jednoduše odhlásit. Vaše kontaktní údaje budu (Eva Suchánková, IČ: 03399893) opečovávat podle pravidel ochrany osobních údajů>>.
Máte také špatné zkušenosti se sousedy kvůli hraní na klavír?
Podělte se o to, do jaké situace jste se dostali vy a jak se vám ji podařilo vyřešit! Budu se těšit na vaše zprávy, zatím se loučím. 🙂
- Můj rok 2023 - 2.1.2024
- Fiktivní rozhovor: Wolfgang Amadeus Mozart očima Nannerl - 22.7.2023
- 9 nejkrásnějších klavírních filmových melodií - 4.7.2023