Vyrobte si domácí klaviaturu

Chtěly by vaše děti mít klavír s sebou o prázdninách i tam, kde to není možné? Klavír si s sebou většinou na dovolenou nevezmete, ale co takhle si vyrobit domácí klaviaturu? Navíc ještě z nepotřebného, starého odpadového materiálu, který tak využijete k něčemu smysluplnému.

Vyrobte si vlastní klaviaturu podle návodu paní Petry Červené a její dcerušky Nelinky, které se věnují tvoření z materiálů, které běžně najdete kolem sebe. Jejich nápad vyrobit si domácí klaviaturu mě jako učitelku klavíru velice nadchl, a tak jsme se s paní Petrou zkontaktovaly a připravily pro vás společně nejen návod na to, jak si klaviaturu vyrobit, ale jak ji také naplno využít jako plnohodnotnou klavírní pomůcku.

Jedná se o klaviaturu z překližky. K její výrobě můžete použít klidně i kus starého prkna nebo třeba i kartonový papír, ten najdeme doma určitě všichni.
Pokud máte doma malého hudebního nadšence, který by se rád naučil názvy tónů a uměl poznat, kde na klaviatuře leží, tak se nechte inspirovat. Takováhle podomácku vyrobená klaviatura se vám bude hodit třeba o prázdninách pokud cestujete a nebudete mít doma možnost si se svými malými pianisty zahrát na skutečný klavír. Perfektně si s dětmi procvičíte orientaci na klaviatuře a ještě u vyrábění zažijete spoustu zábavy.:-)

Klaviatura z překližky

Co potřebujete:
kus překližky (my máme obdélník cca 28 x 10,5 cm), bílou barvu (používám akrylovou), nůžky, lepidlo, pravítko, permanentní popisovač, černý filc, menší ploché kamínky (7 ks)
Jak na to:
Překližku nebo materiál, který používáte, nabarvěte bílou barvou, nechte zaschnout. Pak vyznačte permanentním popisovačem klávesy, cca 2 cm široké. Z filcu nebo jiného černého materiálu ( gumy, pěnovky apod.) vystřihněte příslušný počet obdélníků ( my jich máme 10) cca 1 x 6 cm velké.

Nalepte je na překližku, tak jak skutečně leží na klaviatuře. Na kamínky napište permanentním popisovačem názvy tónů (c, d, e, f, g, a, h). Můžete tóny na kamínky napsat i různými barvami, aby měl každý tón svou jedinečnou barvu.

Jak využít:

  • vyrobená klaviatura pomůže zlepšit orientaci vašich dětí na klaviatuře, upevní poznávání tónů
  • děti mohou předstírat hru na klavír
  • umísťují kamínky s názvy tónů na příslušné klávesy
  • ukazují prstíky na klávesy podle vašeho zadání – nebojte se zadávat tóny i na přeskáčku!
  • můžete si společně i zasoutěžit. Zadejte si vzájemně 3-5 tónů, které budete pomocí kamínků určovat. Schválně, komu se podaří umístit kamínky správně a rychleji! 🙂
  • prohlédněte si pro inspiraci náš nápad, jak pokládat kamínky na klaviaturu tak, aby vytvořily začátek některé lidové písničky, kterou si pak můžete s dětmi společně zazpívat!

Nápad pro vás! Položte na klaviaturu kamínky podle začátečních tónů písničky (v obrázku níže napsáno barevnými písmenky) a pak si písničku společně zazpívejte.

Pro zvětšení not klikněte na obrázek

Kočka leze dolů

Halí belí

Ovčáci, čtveráci

Vyletěla holubička

V zahrádce na hrušce


Přejeme hezké tvoření, učení tónů a mnoho zábavy s hudbou! 🙂

Máte zájem o další tvořivé nápady? Pokračujte tady >>>

Líbí se vám výuka hry na klavír pohádkovou a zábavnou formou? Pak by se vám určitě líbil eBook Pohádkově snadné čtení not pro malé klavíristy. Podívejte se na něj tady >>>

petra červenáČlánek jsme pro vás připravily ve spolupráci s Petrou Červenou. Petra se věnuje tvoření s dětmi a pro děti, a to hlavně z odpadových a přírodních materiálů. Je autorkou e-booku Tvořivý týden aneb veselá recyklace, který si můžete zdarma stáhnout ZDE >>  Brzy jí vyjde další z tvořivých e-booků – Veselé svačinky od naší maminky s přílohou Ovocné tvoření. Více o Petře se můžete dočíst v pohádkovém příběhu tady >>

Komentáře
Eva Lorenc