Snadné skladby od velkých mistrů

Toužíte si zahrát na klavír něco od Chopina, Mozarta, Beethovena, Bacha a dalších velikánů, ale hrajete na klavír teprve chvíli a bojíte se, že na jejich díla nebudete stačit? Mám pro vás dobrou zprávu!

I velcí autoři minulosti skládali jednodušší skladby určené pro začátečníky, často pro své vlastní žáky. V tomto článku jsem pro vás připravila ochutnávku toho, co si můžete zahrát.

Zaměříme se na 3 významná hudební období, ze kterých jsem vybrala skladatele a jejich díla, která si dokážete zahrát i na mírně pokročilé úrovni. Pokud vás zajímá jen některé, stačí kliknout a článek se vám sescroluje na období, které jste si vybrali.

Většina not na uvedené skladby je zdarma ke stažení v databázi imslp.org. 

Vybrala jsem na YouTube i ukázky nahrávek některých skladeb. Nevybírala jsem dle nejlepší interpretace nějakého velkého pianisty, ale třeba takové, kde jsou vidět i noty nebo hrají děti, abyste měli lepší představu o úrovni skladeb.

Barokní mistři

Začneme pěkně chronologicky podle stylových období. Barokní hudbu reprezentují mistři, jako byl Johann Sebastian Bach a jeho nadaní synové, Henry Purcell, Georg Friedrich Händel či Georg Phillip Telemann. Originální díla těchto autorů nebo jednodušší úpravy jejich slavných melodií najdete v mnoha šikovných sbírkách not.

Knížka skladeb pro Annu Magdalenu Bachovou

V této sbírce najdete výběr skladeb, které Bach složil pro svou druhou ženu Annu Magdalenu. Jedná se o jeden z prvních instruktivních klavírních cyklů v dějinách hudby. 

Autorem skladeb je sám Bach, anebo se jedná o skladby jeho současníků. Najdete zde například slavný Menuet G dur a spoustu dalších drobnějších skladeb pro úroveň začátečníků či mírně pokročilých.

Progresivní baroko

V českém prostředí se zrodila velmi šikovná sbírka barokních skladeb, kterou sestavil Martin Vojtíšek. Najdete v ní skladby barokních a raně klasicistních mistrů na instruktivní úrovni, progresivně seřazené od nejlehčích k obtížnějším. Nechybí autoři jako Bach, Telemann, Purcell, ale i méně známí autoři.

Domenico Scarlatti

Tento barokní italský varhaník a cembalista se proslavil pro klavíristy svými 555 klavírními sonátami. Jsou to nádherné kousky. Některé se hrávají až na konzervatoři a uslyšíte je i na recitálech slavných pianistů. Jelikož je ale sonát prakticky nepřeberné množství, najdeme mezi nimi i jednodušší dílka, která si můžete zahrát i na mírně pokročilé úrovni.

Našla jsem na internetu seznam Scarlattiho sonát podle obtížnosti, které je doporučeno ABRSM řazením (ABRSM je mezinárodně uznávaná hudební zkouška Royal Schools of Music ze hry na nástroj, která podléhá přesně daným pravidlům, připravovala jsem na ni v minulosti několikrát své žáky).

Jednodušší úroveň, zhruba pro 3. až 4. rok klavírního vyučování, mají tyto Scarlattiho sonáty. Písmeno K na začátku je označení autora, který sonáty chronologicky seřadil – Ralph Kirkpatrick.

Level 3 dle ABRSM:

K32, K34, K40, K42, K73, K80, K81, K83, K88, K382, K431, K471

Level 4 dle ABRSM:

K14, K15, K63, K74, K75, K95, K163, K199
K304, K322, K377, K398, K440, K512.

Moje oblíbená je Sonata E dur K380. Pusťte si ji ke čtení. 

Mistři klasicismu

Pokud si toužíte zahrát něco od Mozarta nebo Beethovena, nezoufejte, nejsou všechny jejich skladby určené pouze pro profesionální hráče. V rámci klasicismu najdeme i další autory, jejichž skladby jsou krásné a vhodné pro mírně pokročilou úroveň, třebaže jejich jména mohou pro někoho být méně zvučná.

Wolfgang Amadeus Mozart

Tato sbírka obsahuje drobné originální skladby, které napsal malý Mozart, když mu bylo 6-8 let. Dle historiků Mozart začal komponovat už ve 4 letech.

Většina skladeb byla převzata z tzv. Londýnského skicáře (London Sketch Book), do kterého si zapisoval Mozart skladby na svém anglickém turné v roce 1764, kdy mu bylo osm let. 

Chléb s máslem

Vtipná skladba, kde roztíráte máslo po klaviatuře pomocí glissanda. Zahrají to i malé (samozřejmě velmi šikovné!) děti, třeba jako tenhle klouček, kterého jsem našla na YouTube (dovoluji si sdílet!). Hrávala jsem to jako malá také 🙂

Vídeňské sonatiny

Mozart je autorem 6 sonatin pro klavír. Jsou to drobnější skladby zhruba na mírně pokročilé úrovni. Nejsou určené pro začátečníky, na to jsou příliš technicky i hudebně vyspělé. Je to krásná muzika a kdo se chystá jednou na Mozartovy sonáty, měl by si alespoň jednu Vídeňskou sonatinu zahrát.

Našla jsem na YouTube nahrávky i s notovými ukázkami – jsou to Sonatiny č. 1 C dur a č. 2 A dur. Pokud neznáte, doporučuji poslechnout a vybrat si, kterou si zahrajete. 🙂

Ludwig van Beethoven

Beethoven se věnoval výuce a pro své žáky skládal instruktivní dílka. Je autorem 2 sonatin pro klavír, v G dur a v F dur. Jsou to jednodušší skladby, které ale nesou rysy pravých Beethovenovských děl. Určitě si vyberete!

Domenico Cimarosa

Domenico Cimarosa byl italský skladatel a současník Mozarta, a byl za svého života velmi uznávaný. Jeho klavírní sonáty se někdy řadí ještě do období baroka, což je dáno kompozičním stylem. Klasicistní sonáta se totiž formou liší od barokní sonáty a Cimarosa zachovává spíš barokní ráz.

Osobně Cimarosu miluji a ráda ho vybírám do repertoáru dětí. Opět sdílím dvě své oblíbené. Obě jsou shodou okolností v G dur. Druhá nahrávka je na můj vkus moc rychle, dá se hrát i volněji.

Muzio Clementi

Italský skladatel, kterého proslavily především klavírní sonatiny a etudy. Věnoval péči rozvoji klavírní techniky. Z jeho sonatin se na mírně pokročilé úrovni nejčastěji hrává Sonatina C dur op. 36. Má tři moc pěkné veselé věty.

Klasikové a jejich současníci

V českém prostředí je možné zakoupit sbírky Klasikové a jejich současníci. Mají dvě úrovně, jednodušší a pokročilejší, a obsahují velmi kvalitní průřez instruktivním klavírním repertoárem z období klasicismu, ale i baroka a přechodného období mezi barokem a klasicismem, rokoka. Já obě sbírky nadšeně používám ve výuce.

Mistři Romantismu

Velkých romantických skladatelů je opravdu mnoho. Někteří se ve svém díle zaměřili i na instruktivní úroveň hry, za což jim vděčíme hudebními poklady, které zahrají i děti. Řeč je hlavně o Albech pro mládež, které napsat Schumann a Čajkovskij. Ale i v dílech takových velikánů, jako byl Chopin, najdeme drobnější skladby, které je možné si zahrát i na mírně pokročilé úrovni. Tady je tedy můj výběr snadnějších skladeb velkých klavírních romantiků.

Fryderyk Chopin

Od Chopina si můžete zahrát tyto snadnější kusy. Ani tak však nejsou „snadné“, Chopin se totiž literaturou pro začátečníky vůbec nezabýval a psal vše tak, jak mu diktovala jeho múza. 😉

 

  • Preludium č. 4 e moll
  • Preludium č. 6 h moll
  • Waltz a moll B150 op. posth.

Ve videjku vedle je Valčík a moll. Mám ho totiž mooooc ráda.

Robert Schumann

Od Schumanna bych jednoznačně doporučila vybrat si jednu z mnoha krásných skladeb z jeho Alba pro mládež. Třeba tuhle smutnou s názvem První ztráta.

Petr Iljič Čajkovskij

I Čajkovskij po sobě zanechal Album pro mládež. Je v něm jedna skladba hezčí, než druhá. Třeba velmi oblíbená je Stará francouzská píseň.

Edward Grieg

Tento norský skladatel byl mistrem drobných skladeb, kterých napsal opravdu mnoho. V jeho díle najdeme řadu instruktivní literatury. Doporučuji Lyrické kusy op. 12. Třeba rozverný Tanec elfů. Dá se hrát i v pomalejším tempu, než na nahrávce. 🙂

Felix Mendelsohn-Bartholdy

V klavírní literatuře mají nesporné místo také Mendelsohnovy Písně beze slov. Jsou obtížnější, ale najdeme mezi nimi několik hratelných i na nižší úrovni. Například Písně beze slov op. 30 – č. 4 E dur, anebo trošku těžší, ale nádherná č. 6 fis moll „Píseň Gondoliéra“.

Podobného repertoáru, který bych vám mohla doporučit, je ještě mnohem více, ale myslím, že pro představu to stačí. 🙂 Na 20. století se podíváme v nějakém dalším článku samostatně. Právě 20. století se vyznačuje boomem instruktivní literatury, takže si to zaslouží samostatný článek.

Napište mi do komentářů, co právě hrajete, nebo co z toho, o čem jste se dočetli, byste si chtěli zahrát. 🙂

Komentáře
Eva Lorenc