7 nejčastějších problémů a strachů dospělých začátečníků u klavíru a jak na ně

Dnešní svět nabízí lidem téměř nekonečno možností ohledně zálib, hobby a trávení volného času. Proto i začátky se hrou na klavír už dnes nespadají výhradně do dětského věku, ale mnoho dospělých si přeje splnit si svůj sen a naučit se na klavír hrát.

Od roku 2016, kdy jsem začala provozovat tenhle web, mi už přišly stovky dotazů a proseb o radu právě od dospělých začátečníků, kteří se rozhodli naučit se hrát na klavír. Učila jsem desítky dospělých začátečníků, a to buď ve své klavírní škole Piano School Prague, nebo i v rámci doktorského studia na Karlově Univerzitě.

V mém online kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky jsem měla tu čest pomoci s klavírními začátky 600 studentům. A zjistila jsem, že se u dospělých studentů neustále opakují určité problémy a strachy.

V tomto článku se pokusím ty nejčastější z nich shrnout a odpovědět na ně.

Jako s většinou bubáků je to i s těmito problémy tak, že dokud jsou zavření ve skříni, máme z nich větší strach. Když se na ně ale podíváme pěkně pod světlem, zjistíme, že žádný z uvedených problémů není neřešitelný, a že tam, kde je vůle, je i cesta. 🙂

1. Nemohu najít učitele

Pokud se dospělý člověk rozhodne naučit se hrát na klavír, toto je většinou jedna z prvních překážek, se kterou se setká. Většina hudebních škol u nás se totiž zaměřuje především na výuku dětí. Na některých ZUŠ mívají i programy pro výuku seniorů, ale pokud nespadáte ani do jedné kategorie – dítě / senior – tak máte smůlu a musíte se poohlédnout jinde.

Proto dospělí začátečníci většinou hledají možnosti soukromé výuky. Tady se často přidává ještě problém, že můžete bydlet někde, kde prostě soukromého učitele seženete jen velmi obtížně, a dobrého soukromého učitele ještě obtížněji.

Učitele je možné najít třeba tady:

www.hudebka.cz – to je webová stránka, kde najdete databázi učitelů hudby. Vyberte si dle místa vašeho bydliště a projděte si inzeráty učitelů, kteří své služby nabízejí. Kdysi dávno za dob studií jsem tam také měla inzerát. Doporučuji si s vybraným lektorem vyzkoušet jednu lekci, abyste zjistili, zda si vzájemně sednete a výuka vám bude vyhovovat.

www.pianoschoolprague.cz – to je stránka mé soukromé klavírní školy v Praze. 🙂 Zhruba polovinu našich studentů tvoří právě dospělí hráči, kterým se nadšeně věnujeme. Můžete k nám přijít na úvodní lekci a zjistit, jestli vám výuka u nás bude vyhovovat.

www.evasuchankova.cz/online-kurz/ – a tady najdete zmíněný online kurz pro dospělé začátečníky. Živou výuku při hře na klavír jistě nic nenahradí. Ale pokud máte málo času a potřebujete být flexibilní, anebo pokud bydlíte někde, kde nemůžete sehnat dobrého učitele, je to výborné řešení. 🙂

2. Hraním budu rušit sousedy/rodinu

Bydlíte v paneláku a je pro vás prakticky nemožné najít takový čas na cvičení, kdy byste nerušili sousedy? Chodíte pozdě z práce? Nebo máte malé děti, které chodí brzy spát a jediný volný čas, který máte, je právě, když děti usnou? Takových situací může nastat celá řada. Doplňte si sami tu vaši…

Představa, že si domů pořídíte klavír a pak na něj nebudete mít kdy cvičit, abyste někoho nerušili, je samozřejmě odrazující. Naštěstí i na toto má naše doba řešení v podobě digitálních klavírů, na které můžete cvičit kdykoli, protože si můžete vzít sluchátka.

Hra na digitální nástroj přirozeně plně nikdy nenahradí hru na akustický nástroj. Pro dospělého začátečníka to však může být vhodné alternativní řešení. Nabídka digitálních pianin je dnes na trhu téměř nekonečná. Je jasné, že jako začínající pianisté se v ní asi nevyznáte, takže tady máte pár tipů, které radím na emailu svým čtenářům. 🙂

Jaký digitální nástroj vybrat?

Co se týče digitálních pianin, bohužel se nepovažuji za experta, protože se prostě lépe orientuji v klasických akustických nástrojích. Díky zkušenostem s mými dospělými studenty ale přeci jen něco poradit umím. 🙂

Pokud vám to váš rozpočet jenom trochu umožní, a myslíte to s hraním na klavír opravdu vážně, nepořizujte si keyboard za pár tisíc, ale investuje do digitálního pianina. Stejně byste totiž časem došli do bodu, kdy vám hra na keyboard přestane vyhovovat. To vám nijak nevnucuji, ale mluvím ze zkušenosti se stovkami studentů, kteří prošli mým kurzem, na keyboardu začínali a pak většina z nich stejně objednávala digitální pianino…

Keyboard je pro výuku klasické klavírní hry nevhodný z mnoha důvodů. Má plastové klávesy, často jsou to jen takové plastové placičky, které nenabízí žádnou oporu pro prsty, ani kontrolu nad úhozem, má velmi omezené dynamické i zvukové možnosti, často i nedostatečný počet kláves, a bývá i velmi nestabilní a při hře se různě kymácí na svém stojanu.

Většina mých online studentů si pořizuje digitální pianina značky Yamaha nebo Rolland, oblíbené je také Casio.

Doporučuji pořídit v setu, kde je:

  • stabilní stojan
  • pedálnice
  • stojánek na noty
  • a případně i klavírní židle
  • plus pianino by mělo disponovat dynamikou úhozu a pokud možno také mít klaviaturu s vyváženou kladívkovou mechanikou.

Nejčastěji studenti kupují např. řadu Yamaha 144 nebo vyšší. Na eshopu Cmias, se kterým mám navázanou spolupráci, navíc získáte 5% slevu, pokud se přihlásíte do mého online kurzu pro začátečníky nebo pro mírně pokročilé.

3. Snažím se na všechno přijít sám/sama

Na emailu se mi často objevují prosby a nářky dospělých samouků, že si koupili noty nebo klavírní školu a snaží se naučit hrát na klavír sami. Jenže…tu nerozumí zadání v notovém textu, tu nejdou sehrát ruce, otazníky se množí a počáteční nadšení začíná vyprchávat.

Nemusíte na všechno přijít sami. Naopak obdivuji, že se o něco tak náročného a komplexního vůbec někdo pokouší! 

Hra na klavír není jen o tom naučit se přečíst noty a najít správné klávesy, ty zmáčknout ve správném pořadí a písnička je na světě. Je to soubor komplexních dovedností, ke kterým patří i správné provedení pohybů, práce s úhozem prstů do kláves, práce se zvukem, zapojuje se zrak, sluch, hmat, trénuje se hudební paměť, a k tomu všemu se člověk musí naučit porozumět notovému textu.

Já kdybych se rozhodla se teď naučit na nějaký další hudební nástroj, tak první, co udělám, je, že si seženu učitele. Učitel vás navede tím správným směrem, poradí věci, které by vás, jako úplné začátečníky, samotné nenapadly.
Není to selhání, nechat si poradit a mít někoho, kdo vás navede a opraví vaše chyby. Je to investice do vašeho hraní, která vám ve výsledku přinese ovoce. 🙂

Vyzkoušejte YouTube!

Pokud si chcete přeci jen doplňovat klavírní vzdělání po vlastní ose, doporučím vám ráda můj YouTube kanál, kde najdete plno videí zdarma zaměřených na nejrůznější klavírní problematiku.

Můžete také absolvovat můj 10dílný Minikurz pro klavír zdarma:
 

Chci do minikurzu

4. Jsem na to už moc starý/á

Nejste. 🙂 Je zajímavé, jak moji čtenáři vnímají svůj věk ve vztahu k tomu, že se chtějí učit hrát na klavír. Někdo si na hraní na klavír přijde starý už v 28 letech, jiný v 50, a někomu je ještě mnohem více a jde do toho po hlavě.

Tak schválně, hádejte. Kolik let bylo zatím nejstaršímu účastníkovi mého online kurzu hry na klavír? 🙂

  • 40
  • 50
  • 60
  • 70+

Poslední odpověď je správně! Měla jsem i pár studentů, kterým bylo přes 70. A zvládli jsme to! Klavír je úžasný hudební nástroj a věřte mi, že naučit se na něj můžete opravdu v každém věku.

Samozřejmě, že pokud začnete hrát v dospělosti úplně od začátku, pravděpodobně se z vás nestanou světoví virtuózové. Výuka hry na klavír v dospělém věku je spíše o tom, že si lidé přejí splnit svůj dávný sen nebo napravit nechuť k hraní vytvořenou v dětství a opět se k nástroji vrátit.

Je to o tom naučit se hrát tak, abyste si mohli zahrát nějakou vaši oblíbenou skladbu nebo písničku, o potěšení, relaxaci, o tom, že máte koníčka, který je jen váš a který vás baví. Je to o hraní pro radost, což by mělo být při hře na hudební nástroj vždycky prvořadým pocitem.

5. V dětství mi řekli, že nemám talent

Jsem zvědavá. Napište mi do komentářů pod tento článek, jestli vám tohle také někdo v dětství řekl a vy si s sebou tenhle kříž nesete až do dospělosti.

Toto je snad úplně nejčastější bubák, o kterém mi čtenáři píšou. Jeden čas se to na mě linulo tak často, až jsem se rozhodla napsat na toto téma samostatný článek, který jsem pojmenovala satiricky „Diagnóza: Nemáš talent“. Protože to není pravda.

To, že vás v dětství nevzali do ZUŠky, nebo že vám nějaká „osvícená“ autorita namluvila, že NA TO NEMÁTE, to jsou jen slova. Možná měli v ZUŠce plnou kapacitu a nemohli vás vzít. Možná jste jako 5leté děti měli na příjmačkách trému a styděli jste se, takže jste nedokázali naplno ukázat, co ve vás je.

Ať to bylo, jak chce, není to pravda a je na čase, abyste se s tím přestali trápit a šli do akce a splnili si váš sen. Já zastávám názor, že na klavír se může naučit hrát opravdu KAŽDÝ, kdo po tom touží a vloží do toho elán a energii. 🙂

Většinou není problém v nás, ale nějaký problém řeší lidé, kteří o nás takové soudy pronášejí.

6. Mám hudební hluch a neumím noty

Takhle přesně formulované mi to přistává na email, opravdu si to nevymýšlím! 😀

Noty se naučíte.

Chce to trochu praxe, času a trpělivosti, ale není to nic, co by se nedalo naučit. A pokud budete mít vedení učitele a nebude se s tím trápit doma úplně sami, tak si necháte poradit, jak na to.

A víte co? Stáhněte si pro začátek zdarma můj ebook Čtení not pro dospělé, kde vás seznámím se základními principy čtení not a uvidíte, že to zase taková hrůza není. Ani v basovém klíči! 😉

CHCI EBOOK ZDARMA

A jak to s tím hudebním hluchem / sluchem?

Pokud si o sobě myslíte, že nemáte hudební sluch, bývá to většinou proto, že neumíte zpívat, nebo že jste ve svém životě zatím neměli možnost své hudební předpoklady rozvíjet. Je vědecky dokázáno, že každý člověk se narodí alespoň se základním předpokladem slyšet a cítit hudbu. Proto věřím tomu, že na klavír se dokáže naučit hrát KAŽDÝ.

Pokud se toho opravdu bojíte, tak vás uklidním ještě tím, že klavír má navíc mezi ostatními hudebními nástroji velmi výhodné postavení. Tóny jsou totiž na něm předem dané a naladěné, takže nemusíte tóny hledat pomocí sluchu, jako třeba houslisté, ale ve chvíli, kdy stisknete klávesu, se tón ozve sám ve správné výšce… 😉

7. Mám málo času na cvičení

Děti, domácnost, práce… v každodenním frmolu a zaběhaných kolejích si najednou máte najít skulinu volného času, kam „nacpete“ cvičení na klavír. A hra na hudební nástroj se bohužel bez cvičení neobejde, pokud chcete dělat pokroky a posunovat se dál. Je totiž potřeba si všechny ty nové informace a vjemy uložit do hmatové, pohybové a hudební paměti a vytvořit si klavírní návyky.

A k tomu je potřeba pravidelné a mnohočetné opakování všech nových cvičení a skladeb.

Dobrá zpráva je, že hraní na klavír není závod. Je jedno, jestli se budete dopředu posunovat rychlými nebo pomalými kroky, důležité je udržet směr a pokračovat po té cestě dál.

Jak často a moc tedy cvičit, když máte opravdu málo času?

I když nebudete mít čas na cvičení každý den, a i když toho času budete mít málo a nestrávíte u klavíru několik hodin za den, důležité je cvičit průběžně. Aspoň po troškách. Já doporučuji alespoň 3-4x týdně kromě vaší klavírní lekce.

Sedněte si ke klavíru alespoň na 15-20 minut, abyste se stihli přeladit z vašich běžných aktivit na cvičení na klavír. 15 minut si denně nebo ob den dokáže najít každý.

A pokud vás hraní bude bavit a budete se těšit z vašich pokroků a na nové skladby, které se naučíte, bude čas u klavíru pro vás nejen přínosný, ale také časem relaxace, radosti, časem, na který se budete moci každý den těšit.

Samozřejmě, že čím více času na cvičení budete mít, tím lépe. Ale pokud ho máte opravdu málo a říkáte si, že se do toho raději ani nebudete pouštět, tak se do toho klidně pusťte a prostě cvičte méně, ale průběžně, a výsledky se dříve nebo později dostaví. 🙂

Můžete se inspirovat!

Toto je koncert z klavírní školy Piano School Prague, na kterém vystoupilo několik našich dospělých studentů od úplných začátečníků, co hrají teprve několik měsíců, po studenty, kteří k nám chodí řadu let. Video se vám spustí tam, kde začínají hrát naši dospěláci. 🙂

Pokud jste našli inspiraci a článek se vám líbil, budu moc ráda, když mu dáte LIKE a budete ho sdílet dál.

Budu samozřejmě také moc ráda, pokud se registrujete k odběru mých emailů a podpoříte můj online projekt Procházka světem klavíru. Stačí kliknout na to pěkné červené tlačítko níže. 😉

Chci od Evy dostávat emaily!

Mějte se krásně a zase někdy příště v dalším článku na viděnou! 🙂

Komentáře
Eva Lorenc